صفحات باتوجه به نوع نیاز و کاربرد در ابعاد مختلف 20*20 ،30*30، 40*40، 60*60 ، 80*80 ، 100*100 ، 120*120 و 150*150 در مدل­های مختلف چهار گوش ، گرد ، ورود از مرکز ، ورود از کنار ، قاب و صفحه وممبران و… و در جنس­های مختلف : استیل ، پلی­ پروپیلن ، چدن ، آلومینیوم ، لاستیک و… ارائه میشود که هر کدام ویژگی­ها و قابلیت­های خاص خود را دارد و با توجه به نوع محلول یا لجن مورد تصفیه ، دمای کاری ، میزان وزنی و حجمی ذرات جامد معلق ،حجم آبگیری مورد نیاز ، PH محیط (میزان اسیدی یا بازی بودن) و فشار کاری مورد نیاز می توانند طیقه بندی شوند که صفحات ppتا دمای 117 درجه سلسیوس را تحمل میکنند و در دمای بیش از 137 درجه سلسیوس ملزم به استفاده از صفحات چدن و الومینیوم و فولاد ضد زنگ می باشد

کیک در فضای به وجود آمده بین این صفحات تشکیل می شود و در حدود 60 تا 80 درصد آبگیری می شود که این درصد آبگیری بستگی به مشخصات دوغاب ورودی و فشار تغذیه دارد .( ضخامت کیک تقریبا 55-30 میلیمتر می باشد .)و اگر بصورت قاب و صفحه باشد از 12-5سانتی متر میباشد.

این نوع صفحات در سایزها و اندازه های مختلف بر طبق استاندارد و سفارش  مشتریان ارجمند ساخته می شود .

 

سیکل کاری در فیلتر پرس هایی که با این نوع صفحات ساخته می شوند بدین صورت است که صفحات فیلتر پرس توسط جک هیدرولیک که به صفحه متحرک متصل است به صورت کاملا آب بندی تحت فشار قرار می گیرند . در این حالت ، دوغاب با فشار وارد فیلتر پرس شده و ذرات جامد از مایع در فضای بین صفحات جدا می شود و کیک تشکیل می گردد . سپس ورود دوغاب قطع شده و صفحات از یکدیگر جدا گشته و کیک تخلیه می گردد ؛ و دوباره مراحل فوق تکرار می شود .

صفحات مورد استفاده در دستگاه های فیلتر پرس یکی از بخش های مهم و موثر در عملکرد دستگاه است.

این واحد صفحات فیلتر پرس را برای کاربردهای گوناگون دارای عمق 2سانتی متر الی بیش از 5 سانتی متر،مطابق ابعاد استاندارد طراحی میکند که نحوه شیار ها و نوع طراحی براساس شرایط بکارگیری و نوع عملیات مورد انتظار صورت می پذیرد.

 

 

از مزایای صفحات فیلتر پرس ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • سازگاری بالا در تصفیه محصولات متفاوت
  • زمان کوتاهتر فیلتراسیون و تصفیه
  • بازدهی بالاتر دستگاه
  • درصد ماده خشک (کیک) بالاتر (کاهش رطوبت کیک)
  • کاهش مصرف انرژی
  • عدم نیاز به خشک کردن احتمالی مجدد
  • جدا شدن آسان تر کیک به دلیل طراحی خاص صفحات
  • استفاده از محلول زلال در کارخانجات قند  و مواد غذایی


نوع طراحی ، نحوه تغذیه و استفاده از لاستیک(Rubber) در صفحات موجب گردیده است که موارد آسیب دیدن ضخامت و شکستن ناگهانی در حین عملکرد به طور قابل توجهی کاهش یابد .
آنچه در عملکرد بهینه سیستم های دستگاه فیلتر پرس بسیار حائز اهمیت است ، انتخاب دقیق نوع صفحه و فرم آن ، مواد اولیه صفحات ممبران ، نوع پارچه ، شرایط عملکردی شامل بررسی تنش های محیطی همچون فشار ، دما ، PH ، دبی ورودی و خروجی ، درصد ماده جامد اولیه محلول ، میزان رطوبت کیک خروجی و … است .

 

معرفی صفحات فیلتر پرس:

به صورت کلی صفحات فیلتر پرس در انواع صفحات معمولی یا چمبر (Reccessed ) که حجم ثابت نیز نامیده می شود و صفحات حجم متغیر یا ممبران (Membrane) دسته بندی می گردند .

در سالهای اخیر استفاده از صفحات پلیمری به ویژه پلی پروپیلن  p-pبه دلیل قیمت مناسب تر ، مقاومت بالا در محیط های با خوردگی بالا (اسیدی )، سهولت کاربرد و عملکرد بهینه ، در بسیاری از کاربردها ، جایگزین صفحات فلزی گردیده اند .

 

 

انواع صفحات:

صفحات قاب و صفحه

این نوع صفحات که به آنها قاب و صفحه(Frame and Plate ) گفته می شود نسبت به صفحات دیگر مقاوم تر می باشند و زودتر از صفحات دیگر طراحی و به بازار عرضه شدند . این صفحات متشکل از یک قاب تو خالی و یک صفحه تخت شیاردار یا دارای شکل ظاهری نقطه نقطه به ارتفاع 5میلیمتر هستند . در هنگام ورود مواد به داخل فیلتر کیک در داخل قاب (Frame) تشکیل میشود . جنس این صفحات از پلی پروپیلن، چدن، آلومینیوم و یا استیل است و ضخامت کیک در آنها به 120-50 میلیمتر نیز می رسد. امروزه این نوع صفحات بیشتر در مواردی کاربرد دارند که سطح فیلتراسیون از حجم آن مهمتر باشد .

 

صفحات ممبران

این نوع از صفحات که به آنها صفحات با حجم متغیر یا صفحات غشائی گفته می شود به صورت یک در میان بر روی فیلتر پرس چیده می شوند . سیکل کاری فیلتر پرس هایی که با این نوع صفحات ساخته می شوند همانند فیلترپرس های با صفحاتِ حجم ثابت است با این تفاوت که پس از پرشدن فیلتر و اتمام ورود دوغاب به فیلتر پرس و تشکیل کیک در بین صفحات ، عملیات دمش هوا یا آب در فضای داخلی صفحات صورت می گیرد.پس از دمش هوا یا آب به فضای داخلی صفحات غشای آنها متورم شده و با وارد شدن فشار به کیک عملیات آبگیری مجدداً انجام می پذیرد . درنتیجه درصد آبگیری کیک حاصله به میزان قابل توجهی افزایش یافته و کیکی با خشکی تا %90 (بسته به نوع کیک) حاصل می شود . همچنین در این نوع صفحات به دلیل درصد بالای خشکی ، کیک به صفحات نمی چسبد و در زمان تخلیه به راحتی از صفحات جدا می شود.

 

صفحاتی که توسط شرکت تولیدی سبلان صافی ارائه میشوند دارای گارانتی مقاومت در مقابل ترکیدگی هستند.